Ana Sayfa |  Foto Galeri |  Video Galeri |  İlan ve Reklam |  Forum


Tugra Oto ve Hali Yikama’da Kampanya


10 Haftalik Cuma Hasreti Bitti


Bozkurt’ta Sokaga Çikma Yasagina Uyuluyor


Görentaslilarin Hizina Erisilemiyor


Kaymakam Akbulak’tan Bayram Uyarisi!


Sokaga Çikma Kisitlamasinin Ayrintilari Belli Oldu
 
Haber Arşivi |  Üye Ol  |  Sifremi Unuttum  | 
Kullanıcı Adı: Şifre:
 » KGC Baskani Mustafa Balci'nin Gazeteciler Günü Mesaji

KGC Baskani Mustafa Balci'nin Gazeteciler Günü Mesaji

Basin çalisanlarinin zor sartlarda ve kisitli ekonomik olanaklarla günün 24 saati özveriyle görev yaptigini ve 10 Ocak’i bir bayram günü degil, dayanisma günü olarak kutladiklarini belirten Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Baskani Mustafa Balci, ülkemizin içerisinde bulundugu ekonomik krizin en çok Anadolu basinini vurdugunu ifade etti. Balci, “Yerel basin, yerelin, halkin, kentlerin sesidir. Yerel basina sahip çik Kastamonu” çagirisi yapti. Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü nedeniyle bugün saat 11.00’da Atatürk ve Sehit Serife Baci Anitina çelenk sunacak.

 

Basin çalisanlarinin zor sartlarda ve kisitli ekonomik olanaklarla günün 24 saati özveriyle görev yaptigini ve 10 Ocak’i bir bayram günü degil, dayanisma günü olarak kutladiklarini belirten Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Baskani Mustafa Balci, Ülkemizin içerisinde bulundugu ekonomik krizin en çok Anadolu basinini vurdugunu ifade etti.

 

“GAZETELERIMIZ YASAM SAVASI VERMEKTE”

“Bugün yerel medya can çekismektedir” diyen Balci’nin açiklamasi söyle: “Bilindigi üzere 10 Ocak 1961, basinda çalisanlarin haklarina iliskin 212 sayili yasanin uygulanmaya baslandigi gündür. Bu yasa, basin emekçilerinin sigortali çalismasini, isten çikarilmalari durumunda ihbar ve kidem tazminatlarinin ödenmesini, yillik ve haftalik olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarini ve belki de en önemlisi gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye baglamaktaydi. Ancak günümüzde, sektörümüzde yasanan ve giderek büyüyen sorunlar yumagi nedeniyle gazetelerimiz adeta yasam savasi vermektedir.

 

“EKONOMIK KRIZ EN ÇOK ANADOLU BASININI VURMUSTUR”

Ülkemizin içerisinde bulundugu ekonomik kriz en çok Anadolu basinini vurmustur. Bugün yerel medya can çekismektedir. Yasalastirilmayan ve kontrol edilemeyen internet medyasi ve sosyal medya gerçek gazetecilerin issiz kalmasina sebebiyet vermektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçtigimiz aylarda basinin sorunlari ile ilgili verilen arastirma önergesinin ret edilmesi biz gazetecileri üzmüstür. Konunun tekrar gündeme getirilerek gazetelerin mali durumunun TBMM’nde arastirilmasi uygun olacaktir ve ne demek istedigimiz daha iyi anlasilacaktir. Adalet Bakani Abdulhamit Gül'ün Yargi Reformu 2. Paketi kapsaminda, icra ve iflas ilanlarinin gazetelerdeki yayininin kaldirilmasi yönündeki düzenlemenin iptal edildigi açiklamasi ise ülke genelindeki yerel basin mensuplarina rahat bir nefes aldirmistir ancak yeterli degildir.

 

“MESAJLARINIZ MADDI ANLAMDA DESTEK OLSUN!”

TÜGVA dan Genç Türkiye Kongresi

Yine dini ve milli bayramlarda, kandillerde ve özel günlerde siyasi partilerin ve STK’larin gazetelere ücretli mesaj göndererek örnek olmalari gerekirken 2, hatta bazen 3 sayfayi asan yazili mesaj gönderdiklerine sahit oluyoruz… Bu mesajlar bazen o kadar uzun ve çok oluyor ki gazetelerin bu mesajlarin tamamini girmesi mümkün olmuyor. Istegimiz ve dilegimiz o dur ki mesaj yayinlarinin gazetelere ve radyolara maddi anlamda destek olabilecek sekilde yayinlattirilmasidir.

 

“10 OCAK’LAR BIZIM IÇIN DAYANISMA GÜNLERIDIR!”

Unutulmamalidir ki; Basin çalisanlarimiz zor sartlarda ve kisitli ekonomik olanaklarla günün 24 saati özveriyle görev yapmaktadir. Hep tekrarladigimiz üzere 10 Ocak’lar bizim için bir bayram günü degil, dayanisma günleridir! Zira ekonomik özgürlüge sahip olmayan gazeteciler ile basin isletmelerinin özgürce mesleklerini icra etmesi zor gözükmektedir.

 

“YEREL BASINA SAHIP ÇIK KASTAMONU”

Son olarak; Yerel basin, yerelin, halkin, kentlerin sesidir diyerek bugün ki gazetelerimizin birinci sayfasinda yer alan mesajimizi da buradan da tekrarlamak istiyorum; Bugün 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü. Bugünün yarini da olsun, gazeteler yasayabilsin, gazeteciler çalisabilsin, memleketinin sesi, senin sesin olmayi sürdürebilsin diye… Kendin için, kentin için ve seni kör, sagir, dilsiz hale getirecek Ihale Kanunu’nu delme keyfiliklerine karsi yerel basina sahip çik Kastamonu.

Bu vesileyle; Basin yayin organlari içerisinde çalisan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarindan, matbaasinda çalisan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, basarili nice yayin hayati diliyorum.”


Adınız Soyadınız : Yorumunuz :Yasal Uyarı

Bozkurtgundem.com Web Sitesi’nin haber, fotoğraf ve görüntülerinin tüm hakları saklıdır. Bozkurtgundem.com web sitesinin onayı olmadan, fotoğraflarının veya haber içeriğinin kopyalanması veya abone olan kurumun yan kuruluşlarında kullanılması açık olarak yasaktır.

Telif Hakkı:
Bozkurtgundem.com’un tüm hakları saklıdır. Bozkurtgundem.com’un önceden yazılı onayı olmadan haber içeriğinin, fotoğraflarının ve görüntülerinin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır.

Basın Kanunu'nun İlgili Hükümleri:
TBMM'de 9 Haziran 2004 tarihinde kabul edilen 5187 sayılı Basın Kanunu, yukarıda söz edilen yasaklara uymayanlara ağır cezalar getirmektedir.
Basın Kanunu'nun "
Yeniden Yayım"a ilişkin yasak ve bu yasaklara uymayanlar için öngörülen cezaları düzenleyen 24. Maddesi şöyledir:
"MADDE 24. - Bir süreli yayında yayımlanmış haber, yazı ve resimleri kaynak göstermeksizin yeniden yayımlayanlar beşmilyar liradan onmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.

Bu eserleri, yeniden yayım hakkı saklı tutulmuş olmasına rağmen, süreli yayın sahibinin izni olmadan yeniden yayımlayanlar yirmimilyar liradan kırkmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar."
Ayrıca Basın Kanunu'nun 27. maddesi ile "Basılmış eserler yoluyla işlenen veya bu Kanunda öngörülen diğer suçlara ilişkin davalar acele işlerden sayılır" hükmü getirilmiştir.

Bozkurtgundem.com, yukarıda açıkça vurgulanan yasaklara uymayanlar hakkında, Basın Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca her türlü hukuki girişimde bulunacaktır.

Ayrıntılı bilgi için:
e-posta :
[email protected] & [email protected] Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon : (0 366) 575 25 24

Bozkurt Belediyesi  |  © 2008 / 2010 Bozkurt Gündem. Tüm hakları saklıdır.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri